تلفن : (5)44433362-086
محمود نجفی: 09183661031

آدرس ایمیل: Sharghgostardelijan@gmail.com

بلاگ آموزشی

نصب ایزوگام

هر آنچه باید در مورد نصب ایزوگام که باید بدانید.

قبل از هر چیزی که باید در مورد ایزوگام بدانید این است که مراحل اجرای آن را درست طی کنیم قبل از نصب ایزوگام باید به نکاتی توجه کنیم تا در اجرای آن مشکلی پیش نیاید در این مقاله به شما اطلاعاتی را منتقل می کنیم که دیگر در خرید ایزوگام خیالتان راحت شود.

نکات ایمنی قبل از نصب ایزوگام

قبل از نصب ایزوگام باید نکات ایمنی مهمی را رعایت کرد که یکی از آنها احتیاط زیاد در نصب ایزوگام می باشد که یک دفعه فرد نسوزد.

 • پیشگیری آتش سوزی قبل از نصب ایزوگام:

اگر قصد نصب ایزوگام در محیط های بسته را دارید آتش سوزی را پیشگیری کنید.کپسول آتش نشانی را کنار خود داشته باشید که اگر شعله آتش آسیبی زد آن را خاموش کنید.

قبل از اینکه کپسول آتش نشانی را کنار دست خود قرار دهید باید آن را امتحان کنید که مشکلی نداشته باشد.

تلفن همراه خود را در دسترس داشته باشید که اگر مشکلی پیش آمد به آتش نشانی زنگ بزنید.

اگر به کپسول آتش نشانی دسترسی ندارید می توانید از آب استفاده کنید.

اگر یک متخصص کنار شما باشد پیشگیری از آتش سوزی بهتر می شود و احتمال آتش سوزی هم کمتر می شود.اما در هر صورت شما باید از نکاتی که بالا گفته شده باید پیروی کنید.

 • پیشگیری از خطرات سقوط از ارتفاع:

یکی از مهمترین کار هایی که در نصب ایزوگام باید انجام بدید این است که خطرات سقوط را پیشگیری کنید. باید لباس ایمنی بر تن داشته باشید و در نصب نکاتی که برای نصب ایزوگام سخت است پیشگیری کنید و مراقب باشید.

 • کودکان را در هنگام نصب ایزوگام دور کنید:

کودکان را از منطقه نصب ایزوگام دور کنید تا از آسیب رسیدن کودک خود پیشگیری کنید.

نصب ایزوگام

قبل از نصب ایزوگام باید چه کاری را انجام بدهیم.

 • خرید ایزوگام مناسب:

قبل از هر کاری باید بدانیم که ایزوگامی که میخواهید تهیه کنید مناسب چه کاری است.اگر این کار را به خوبی انجام ندهید در نصب ایزوگام و یا حتی در آینده هم به مشکل می خورید.ایزوگام شرق گستر دلیجان یکی از بهترین و با کیفیت ترین ایزوگام های کشور است که با چندین سال تجربه در حال حاضر فعالیت دارد.شما می توانید با مراجعه به قسمت تماس با ما برای خرید ایزوگام با نیاز خود اقدام کنید.

 • تمیز کردن سطوح:

قبل از اجرای ایزوگام و نصب آن باید سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید.اگر روی سقف می خواهید ایزوگام را اجا کنید باید هر آنچه که بر نصب ایزوگام اختلال ایجاد می کند را جمع کنید.و آن را تمیز کنید.

 • شرایط آب و هوایی:

قبل از نصب باید شرایط را برسی کنید که آیا در موقع مناسبی دارید اقدام به اجرای ایزوگام می کنید. در اجرای ایزوگام و نصب آن باید این مورد را در نطر داشته باشید که تگرگ برف ویا باران و دیگر عوامل اتفاق نیوفتد و نیوفتاده باشد که در نصب ایزوگام اختلاق ایجاد نشود و کسی که ایزوگام را نصب می کند به مشکل نخورد.

 • شیب بندی مناسب:

شیب بندی مناسب نیز از موارد تأثیرگذار در ماندگاری ایزوگام است. پشت بام باید به‌صورت استاندارد (به ازای هر متر ۱ تا ۳ سانتی‌متر شیب) شیب بندی شود.

شیب مناسب سبب می‌شود رطوبت برای مدت طولانی بر سطح کار باقی نماند. درنتیجه عمر عایق را افزایش می‌دهد.

 • بهترین مکان ها برای نصب ایزوگام :

بهترین مکان ها برای نصب ایزوگام همان جایی است که با قیر پوشانده شده باشد.

این جور مکان ها برای این بهتر است که ایزوگام راحت تر روی آن می نشیند و سطوحی که با قیر از قبل پوشانده شده باشد دوباره یک لایه جدید می سازد و مقاوم تر می شود.

در محیط های سیمانی و بتنی می‌توان عایق استاندارد و مقاوم که برای سالها دوام می آورد، نصب کرد.

 • برای ناودان ها چگونه عمل کنیم؟

باید به خاطر داشته باشیم تنها راه خروج آب از پشت بام ناودان ها هستند.
به همین خاطر باید شیب پشت بام به گونه ای تنظیم شود که تمام آب ناشی از باران به سمت ناودان ها هدایت شوند.

همچنین نصب ایزوگام نیز نباید به گونه ای انجام گیرد که این مسیر را منحرف کند پس باید عایق های رطوبطی را موازی با مسیر شیب نصب کرد. به خاطر حصول اطمینان از این که آب روی پشت بام به صورت کامل به ناودان میرسد مقداری از ایزوگام را در محل ناودان روی ناودان میکشند،
و آن را به وسیله حرارت محکم میچسبانند.
همچنین اطمینان حاصل کنید ناودان ها توسط ایزوگام دچار گرفتگی نشوند.

 • شرایط سطح دیوار و بام :

لازم به ذکر این نکته است که سطح زیرین ایزوگام بسیار در مقاومت و دوام آن دخیل است.
باید بدانید ایزوگام روی سطوح فلزی و سرامیکی و یا چوبی به خوبی نمیچسبد و در طولانی مدت کنده می‌شود و ممکن است خرابی به بار بیاورد.

در آهن به خاطر انقباض و انبساط و در چوب به خاطر خوردگی و باد کردن آن و نداشتن استحکام کافی و چسبندگی لازم بین جسم و لایه محافظ عایق رطوبتی باعث خرابی و کنده شدن لایه از جسم می‌شود. در صورتی که شما بخواهید روی ایزوگام را دوباره ایزوگام کنید بهتر است لایه فلزی آلمینیومی و یا قلعی روی ایزوگام زیرین را به منظور چسبندگی بیشتر و بهتر ایزوگام جدید بکنید و یا زخمی کنید.

در دستشویی ها و حمام ها نباید نصب ایزوگام روی کاشی و سرامیک و یا روی سطح صاف انجام گیرد. بهتر است ایزوگام را روی آجر نصب کنید و یا روی گچ های زخم شده. البته قیر و گونی در دستشویی و حمام عمل مناسب تری نسبت به ایزوگام کردن می‌باشد.

نصب ایزوگام

وسایل مورد نیاز جهت نصب صحیح ایزوگام.

 1. چراغ شعله پخش کن که به دو صورت تک شعله چند شعله در بازار موجود است
 2. کمچه
 3. ماله بند کشی
 4. تیغ موکت بری فلزی
 5. فندک جرقه ای
 6. دستکش نسوزبرزنتی
 7. کفش چرم ساق بلند
 8. تیغه لاستیکی دسته دار
 9. جارو
 10. کفش کف صاف
 11. میتوان همچنین از دستگاه های مدرن پخش و نصب عایق رطوبتی استفاده کرد.
 12. گاز مایع (کپسول)

نصب ایزوگام

در نصب ایزوگام باید چه کاری انجام دهیم.

اول از همه باید رول‌های ایزوگام را باز کنیم. برای این کار ابتدا برچسب و سپس پوشش پلاستیکی را جدا می‌کنیم.

گاهی شاید لازم باشد برای باز کردن رول‌ها که زیادی به هم چسبیده‌اند، حرارت داد. فشار زیادی برای باز کردن رول‌ها باعث پارگی و ایجاد ضعف در ساختار ایزوگام می‌شود.

در گام دوم از مرحله نصب باید سطح کار را در صورت بزرگ بودن به قسمت‌های مساوی تقسیم کرد. رایج است که سطح کار را به بخش‌های با عرض ۹۰ سانتی‌متر تقسیم می‌کنند.

با توجه به اینکه رول‌های ایزوگام دارای عرض ۱ متر هستند، تقسیم کردن سطح به بخش‌های ۹۰ سانتی‌متری به موجب ایجاد همپوشانی ۱۰ سانتی‌متری نوارهای ایزوگام است.

بعد از تقسیم سطح کار، عملیات نصب ایزوگام را از سمت ناودان‌ها شروع می‌کنند. اغلب یک تکه ایزوگام در اندازه‌های ۵۰ در ۵۰ سانتی‌متر را داخل قیفی ناودان قرار می‌دهند و در جلوی ناودان‌ها هم یک لایه یک متری ایزوگام نصب می‌کنند. رول‌های ایزوگام، در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند.

در صورت استفاده از رول‌های ۱۰ متری، اغلب آن‌ها باز و به از وسط به دو بخش ۵ متری تقسیم می‌کنند تا فرایند نصب و تراز کردن راحت‌تر صورت گیرد.

در شروع فرآیند نصب، به‌صورت چپ و راست حرکت می‌کنیم. به صورتی که عایق ردیف چپ و راست لایه نصب شده لبه‌های آن را به مقدار ۱۰ سانتی‌متر پوشش می‌دهد.

همپوشانی دو لایه کنار هم باید ۱۰ سانتی‌متر باشد. قسمتی که باید با مشعل گرم شود با نایلون پوشیده شده است. اگر نایلون ضخیم باشد باید کنده شود و اگر نازک باشد باید حرارت مشعل را بیشتر کرد.

پس از حرارت دادن و تنظیم عایق در محل مورد نظر از نقطه وسط عرض آن با فشار پا یا دست، لایه را به دو طرف هدایت و صاف می‌کنیم. به طوری که چین و چروک و هوا گرفتگی ایجاد نشود و مطمئن شویم که عایق به سطح مورد نظر کاملاً چسبیده است.

آخرین گام از نصب ایزوگام، به اصطلاح جوشکاری همپوشانی‌های عایق نصب شده است که باید با دقت فراوان با شعله کم مشعل و به کمک کمچه یا ماله انجام شود.

نصب ایزوگام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Languages