تلفن : (5)44433362-086
محمود نجفی: 09183661031

آدرس ایمیل: Sharghgostardelijan@gmail.com

بلاگ آموزشی

انواع قیر

انواع قیر و خصوصیات و کاربردهای آن

قیر ماده‌ای به رنگ سیاه تا قهوه‌ای تیره است که در دمای محیط حالت جامد دارد؛ اما با افزایش دما، به حالت خمیری و سپس مایع می‌گردد.

به‌طور کلی این ماده به‌شدت کاربردی است چراکه دو ویژگی غیرقابل نفوذ بودن در برابر آب و چسبنده بودن، این ماده‌ی خمیری شکل را محبوب کرده است.در این مطلب انواع قیر را برای شما قرار دادیم.

انواع قیر

انواع قیر ها

به طور کلی قیر ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 • قیرهای طبیعی
 • قیرهای نفتی
 • قیرهای قطرانی

قیر های طبیعی

قیرهای طبیعی از نفت خام منشاء گرفته اند، در اثر گذشت زمان اجزای سبک نفت خام تبخیر شد و عمل پلیمریزاسیون و اکسید شدن انجام شده و قیرهای طبیعی به وجود آمده اند. کیفیت قیر طبیعی به نوع واکنشهای انجام شده و مدت زمان انجام این واکنش ها یعنی طول عمر قیر بستگی دارد و می توان قیرهای طبیعی را با وضعیت های فیزیکی مایع، نیمه جامد و سخت وکیفیت های شیمیایی متفاوت مشاهده کرد. قیرهای طبیعی دارای انواع مختلفی می باشد.

 • قیر صخره ای
 • قیر دریاچه ای
 • گیلسونایت ها یا آسفالتیت ها

۱)قیر صخره ای

این قیر در اثر نفوذ طبیعی قیر به داخل صخره های آهکی ایجاد شده است و در ساخت روکش جاده ها کاربرد دارد.

۲)قیر دریاچه ای

در ساخت آسفالت گرم غلطکی کاربرد دارد و مهم ترین معدن آن به نام آسفالت دریاچه ای ترینیداد معروف است.

۳)گلیسونایت ها یا آسفالتیت ها

این نوع قیر طبیعی دارای ۹۸ درصد قیر خالص و ۲ درصد مواد معدنی است. می توان گفت گیلسونایت خالص ترین نوع قیر طبیعی است و برای ساخت عایق ها مورد استفاده قرار میگیرد.

خصوصیات قیر طبیعی

قیر طبیعی یک ماده آلی˛ هیدروکربن و بهترین عایق رطوبتی در طبیعت می باشد. همچنین˛ از نقطه نرمی ۱۳۰ الی ۲۵۰ درجه سانتی گراد˛ بسته به نوع و کیفیت آن˛ برخوردار بوده و اهمیت آنرا در مصارف عمرانی و در باب عایق حرارتی نیز ارتقا می بخشد و به عنوان ماده اولیه و افزودنی جایگزین و اصلاح کننده در مصارف متعددی از جمله طرح های عمرانی و خصوصا راه سازی مورد مصرف قرار می گیرد.

قیرهای معدنی

گفته شده که قدیمی‌ترین معدن‌های قیر که از آنها بهره برداری می‌شد، در دره رود اردن پیرامون دریای مرده (بحر المیت) و موصل بوده است ، بیشتر قیر معدنی ای که در آمریکا و اروپای باختری مصرف می‌شود ، از معدن‌های ترینیداد Trinidad و بر مواد Bermuda به دست می‌آید .

در ایران ، قیر معدنی زیاد است . چند جا در استان کرمانشاه (پاطاق ، گشان و جاهای دیگر) ، پیشکوه و پشت کوه لرستان (قطعه قیران) و نزدیک ایستگاه  راه آهن  کشور . نزدیکی بیله سوار مغان (قیره دره) و جاهای دیگر معدن قیر پیداشده است . یکی از معدن‌هایی که قیر زیاد دارد و نویسنده ان را بررسی کرده ، قیر معدنی بهبهان می‌باشد .

چون درجه آب شدن قیر معدنی بهبهان نزدیک به درجه آلو گرفتن آن است، از این رو نمی‌شود درجه آب شدن آن را اندازه گرفت .

تقطیر یک فرآیند اساسی در تصفیه نفت خام است. مرحله اول تقطیر تحت‌فشار اتمسفر انجام‌شده و به‌طورمعمول شامل حرارت دادن نفت خام تا دمای حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ درجه فارنهایت و سپس تزریق آن به داخل یک ستون جداسازی است.

بدین طریق برش‌های سبک‌تر به‌صورت محصول بالای برج و ته‌مانده قیری را تحت عنوان ته‌مانده اتمسفریک می‌نامند. این اولین مرحله در کل فرآیند تصفیه است.

بسیاری از نفت‌های خام حاوی درصدهای بالایی از برش‌های با نقطه‌جوش بالا هستند که نمی‌توان آن‌ها را در یک واحد تقطیر اتمسفریک تقطیر نمود. برای جداسازی این برش‌ها و تهیه قیر با مشخصه‌های موردنظر از یک برج تفکیک ثانوی که در شرایط خلأ کار می‌کند استفاده می‌گردد .

باقی‌مانده این فرآیند را تحت عنوان قیر استحصال مستقیم می‌نامند. فرآیند تولید آسفالت به‌وسیله روش تقطیر در خلأ به‌جز نفوذپذیری تأثیر بسیار اندکی روی سایر خواص قیر به‌جا می‌گذارد. منشأ نفت خام به‌کاررفته نیز تأثیر قابل‌توجهی روی خواص فیزیکی قیر استحصالی دارد.

 قیر قطرانی

( Tar ) قیر قطران این نوع قیر به دلیل تشابه ظاهری و كاربرد مشابه با قیر نفتی گاهی با یك اسم شناخته می شوند .
چون منبع تهیه این نوع قیر با قیر نفتی متفاوت است ، تركیب  شیمیائی و خواص فیزیكی متفاوتی دارد كه در نتیجه یك لغت عمومی برای مایعاتی است كه Tar . رفتاری متفاوت در هنگام استفاده و عملكرد در سرویس دارد از سوزاندن مواد آلی طبیعی مثل چوب یا ذغال سنگ و تقطیر تخریبی آنها در غیاب هوا می باشد .

دو نوع قیر قطرانی با توجه به نوع فرآیند از سوزاندن یا كربونیزاسیون ذغال سنگ میتوان تهیه كرد  :

۱- یك فرآیند كه حاصل آن قیری با در صدبالائی از آروماتیك ها ست قیری كه در دمای ٦٠٠درجه سانتی گراد بدست می آید و دارای در صد پائین تری آروماتیك است كه پس از سرد كردن بخارات و جداسازی برشهای روغنی مواد باقیمانده قیر ذغال سنگ است.
BS  با برشهای روغنی بدست می آید و در استاندارد Pich از اختلاط (Refined tar ) قیر قطرانی پالایشگاهی تولید می شده كه پس از tar و pich دارای ٨ گرید مختلف میباشد . در عصر انقلاب صنعتی اروپا مقدار زیادی پیدایش منابع نفت و گاز ، ذغال سنگ تقریبا” كنار گذاشته شده و مصرف آن بسیار كاهش یافته است .

۲- امروزه ٩٠ % از این محصولات در چهار گروه كاربردی راهسازی ، خاكه ذغال قالبی، الكترودهای ذغالی و لعاب و روكش لوله ها استفاده میگردد ولی استفاده از قیر های حاصل از ذغال سنگ پالایشگاهی در جاده ها فقط محدود به مخلوط برای پوششهای سطحی می باشد و این بدان دلیل است كه این قیر ها در دمای پائین محلول تر و عملكرد بهتری دارند و در نتیجه چسبندگی بهتری ایجاد می كنند ولی ضعف اصلی این قیر ها حساسیت حرارتی بیشتر آن نسبت به قیر نفتی می باشد .

انواع قیر

 

چهار کاربرد قیر قطرانی:

۱-راهسازی (Road Tar ) 

۲- خاکه ذغال قالبی (Briquettin)

۳- الکترود های ذغالی (Electrode Binder)

۴- لعاب و روکش لوله ها (Pipe Enamels)

ایزوگام شرق گستر ثبت ۵۲۱:

قیمت ایزوگام جدول روزانه قیمت ایزوگام شرق گستر دلیجان ثبت ۵۲۱ با نصب و اجرا لیست قیمت انواع ایزوگام دلیجان بدون دستمزد نصب در تهران و کرج استعلام قیمت ایزوگام شرق گستر دلیجان در مناطق ۲۲ گانه تهران قیمت نصب ایزوگام در تهران در صورتیکه شما قصد خزید و نصب ایزوگام مرغوب و با کیفیت را دارید همین حالا با ما تماس بگیرید.

انواع قیر

 • تلفن کارخانه:۴۴۴۳۳۳۶۲-(۵)۰۸۶
 • تلفن دفترتهران:۰۲۱۸۸۲۷۷۰۰۱
 • آدرس دفتر دلیجان: دلیجان ضلع شرقی میدان پلیس راه سابق
 • آدرس کارخانه : دلیجان کیلومتر۵جاده اصفهان،شهرک صنعتی-بهارستان اول -نبش بهار۹
 • پست الکترونیک: Info@Sharghgostardelijan.Com
 • آدرس دفترتهران: گیشا-نبش خیابان۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Languages